VORS #19 Scout Honor 18x6
OFFICIAL RESULTS

VORS STANDINGS : XCAT | EXPERT | SPORT | SINGLE SPEED | BEGINNER

VORS Result Links

 
 
Solo Male
18 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
xm
John Petrylak
100
20
17:12:52
xm
Joel Nankman
95
16
16:59:59
xm
Chris Lane
90
14
16:04:20
sm
Barrett Wussykat
85
13
17:26:18
xm
Troy Ziegler
80
12
16:26:15
sm
Chad Dally
75
11
17:18:51
sm
Michael Lipka
70
11
17:28:27
xm
Sam Ghalayini
64
10
16:32:32
xm
Brent Carson
55
8
9:26:21
bm
Dion Miller
48
8
16:32:29
sm
Christopher Proper
40
7
6:35:02
sm
Will mayhugh
32
6
6:29:11
em
Danny Frizzell
25
6
7:36:24
sm
Derek Stroh
20
6
13:22:28
xm
Ken Gingrich
10
5
5:52:49
xm
Douglas Burtch
5
5
6:06:32
xm
Wesley Futrell
5
5
8:53:56
xm
Scott Ramsey
5
5
16:40:30
xm
Steve Wells
5
4
5:18:39
bm
Brian Sime
5
2
3:31:58
 
 
Solo Female
18 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
xw
Jessica Nankman
100
15
16:59:56
ew
Lynn Childers
95
12
17:30:48
ew
Laura Maple
90
12
17:31:18
bw
Denise Dempsey
85
10
16:30:57
sw
Lynn Faust
80
8
12:42:55
ew
Ellen Ramsey
75
6
17:30:52
xw
Deborah White
70
5
9:00:46
 
 
SINGLESPEED
18 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
ss
Matthew Kesecker
100
17
17:15:53
sm
Robert Maple
95
7
9:38:35
ss
Ben Faust
90
2
6:41:11
ss
Dreama Davis
85
2
7:33:51
 
 
DUO MALE
Place
Name
VORS Points
em
Quinn Hershberger
50
ss
Austin Hershberger
50
xm
Bart Czajkowski
48
ss
Matthew Ralph
48
xm
Jon Bennett
45
xm
Zachary Boulton
45
xm
Bruce Shirley
43
xm
Mark Thompson
43
xm
Patrick Bruns
40
xm
Darren Young
40
 
 
DUO COED
Place
Name
VORS Points
xm
Sonny Gray
50
xm
Debbie Papanicolas
50
xm
Cary Quarles
48
xw
Kim Stevens
48
xw
Carrie Parker
45
xm
Ed Ross-Clunis
45
xm
Dave Hardisky
43
bw
Kelly Niedzwieki
43
 
 
FOUR PERSON MALE
Place
Name
VORS Points
ss
Powell Blankenship
25
em
Bryan Carpenter
25
xm
Andrew Coleman
25
em
Joe Fish
25
xm
Jim Bumbaugh
24
xm
Chris Crane
24
xm
Jim Fournier
24
xm
Jeffrey Sheehan
24
xm
Eric Marshall
23
xm
Harris Melby
23
xm
Spencer Melby
23
xm
Stuart Neuman
23
xm
Carl Argote
21
xm
Philip Kray
21
xm
AJ Kray
21
xm
Chris Randle
21
xm
David Chandler
20
xm
Jay deBellonia
20
xm
John Dixon
20
xm
Richard Garyantas
20
xm
Dave Evans
19
xm
Josh Lewis
19
xm
Benji Lewis
19
xm
Daniel Parrett
19
xm
Greg Cowart
18
xm
John Taylor
18
xm
Andew Valerie
18
xm
Paul Woods
18
xm
Thomas Dahbura
16
xm
Jimmie Lobley
16
xm
pete oboyle
16
xm
Steve Weddles
16
xm
Daniel Grooms
14
xm
Justin Kimmel
14
xm
David Ruff
14
xm
Marty Steele
14
xm
Matt Eggleton
12
xm
Luis Gaspar
12
xm
Luis Reyes
12
xm
Juan Carlos Zambrana
12
 
 
FOUR PERSON COED
Place
Name
VORS Points
xm
Adolfo carrion
25
xm
keith Papanicolas
25
xw
Michell Tsai
25
xm
Zach Wood
25
sm
Jim McCullen
24
sm
Ross Moorefield
24
sm
Eric Rudolph
24
xw
Sarah Twiford
24
xm
Marco Demartin
23
xm
Frank Krajcirovic
23
xm
John Kromis
23
xw
Terri Spanogle
23
xm
Tom Howe
21
xw
Laurie Johnson
21
xm
David Miller
21
xm
Phil Thomas
21
xm
Chris Perkins
20
xm
Jose Torres
20
xm
Mark Zaragoza
20
xm
Ting Zhang
20
 
 
 
FOUR PERSON FEMALE
Place
Name
VORS Points
xw
Christine Bone
25
xw
Peggy Flaxman
25
xw
Kat Hansen
25
xw
Stephanie Miller
25
ew
Sierria Carvajal
24
ew
Robin Clifford
24
ew
Jessica Coco
24
ew
Laura Pyle
24
 
 
DUO MALE
Place
Name
VORS Points
sm
Russ Fender
38
sm
Eric Sankey
38
sm
Ryan Kerns
36
xm
Jason Stender
36
bm
Mykl Egan
34
bm
Jeff Saxman
34
xm
Joey Hammond
32
xm
Caleb Hammond
32
Mike Poole
30
?
30
 
 
JUNIOR TEAM
xm
Luke Flaxman
38
xm
Brayden Kromis
38
 
 
DUO FEMALE
Place
Name
VORS Points
xw
Lorene Davidson
38
xw
Kathy Hoverman
38
bw
Debbie Glover
36
xw
Emily Yen
36
xw
Debora Long
34
xw
Kathleen Sanders
34
 
 
DUO COED
Place
Name
VORS Points
xw
Jen Person
38
xm
Scott Person
38
xw
Lynn Dieter
36
xm
Mark Olson
36
xw
Melissa Feeley
34
bm
Carl Smith
34
 
 
Solo Male
6 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
em
Tannon Blankenship
75
7
5:39:09
sm
John Witherspoon
71
6
5:19:57
sm
Adam Harnois
67
6
5:29:33
bm
David Wheeler
63
6
5:54:24
em
Kent Baake
59
5
4:58:29
bm
Michael Whitfield
54
5
5:18:34
bm
jeff morris
50
5
5:55:43
em
Gary Bryant
45
5
6:46:50
xm
Ales Gibberish
40
4
4:49:09
xm
Jeff Niner
35
4
5:42:20
xm
Bryan Bridgman
30
4
5:45:39
bm
Raffi Tashjian
25
3
4:40:14
xm
Howard Flaxman
20
3
4:40:41
xm
Robert Wheatley
15
3
5:19:29
xm
Roderick Schmidt Jr
10
3
5:39:57
bm
Jeffrey Douglas
5
2
3:21:46
xm
River Green
5
2
4:59:27
xm
Todd Green
5
2
4:59:36
 
Solo Female
6 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
1
Paula Labieniec
75
4
5:16:51
2
Sonya Runquiest
71
4
5:40:16
3
Veronica Salazar
67
4
5:48:46
4
Jennifer Wheeler
63
3
4:42:49
5
Annette Dusenbury
59
3
5:49:00
 
SINGLESPEED
6 HOUR
Place
Name
VORS Points
Laps
Total Time
1
Scottie Pendleton
75
6
5:34:16
2
Ethan Seltzer
71
4
4:12:04






Virginia Off Road Series | Dirty Series of Events LLC | POB 14546 | Richmond Va 23221