VORS #24 Tidewater Challenge


VORS STANDINGS : XCAT | EXPERT | SPORT | SINGLE SPEED | BEGINNER

VORS Result Links

CLASS:  MARATHON SOLO (MEN)      
/        5 HOUR SOLO Race  
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
89
Michael Danish  
17 laps
 
5:12:43
2
76
Nathan Kottkamp  
16 laps
 
5:09:52
3
71
Richard Serton  
16 laps
 
5:10:29
4
79
Josh Craig  
16 laps
 
5:26:15
5
75
Jon Gaudio  
15 laps
 
5:03:24
6
83
Garry Gappy  
14 laps
 
5:03:33
7
78
Bruce Lowekamp  
14 laps
 
5:16:07
8
77
Andre Oja  
14 laps
 
5:21:14
9
87
Eric Horgan  
13 laps
 
4:59:22
10
73
Dave Hardisky  
13 laps
 
5:10:07
11
82
Michael Lipka  
12 laps
 
4:40:00
12
68
Peter Haynes  
12 laps
 
5:05:45
13
65
Jeff Morris  
12 laps
 
5:14:14
14
74
Kyle Little  
11 laps
 
3:56:00
15
69
Brian Kastelein  
11 laps
 
4:12:00
16
85
Danna Liebler  
11 laps
 
5:04:54
17
88
Bryan Findley  
11 laps
 
5:13:44
18
90
Steven Prestyly  
10 laps
 
3:31:00
19
91
Jon Markiewicz  
10 laps
 
4:03:00
20
67
Eitenne Bochet  
10 laps
 
4:50:00
21
84
Tom Yaquera  
9 laps
 
4:27:00
22
86
Rui Zhang  
9 laps
 
5:26:08
23
70
Anthony Haufler  
8 laps
 
5:15:36
24
81
Eric Alger  
4 laps
 
2:18:00
25
66
Anthony Groves  
DNS
26
72
Joe Fish  
DNS
 
CLASS:  MARATHON SOLO (Women)    /   5 HOUR SOLO Race  
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
115
Laura Maple  
11 laps
 
4:32:00
2
116
Evelyn Cooper  
10 laps
 
4:43:00
3
114
Melanie Whitlo  
6 laps 
 
4:00:00
 
 
 
 
CLASS:  MARATHON OPEN TEAM / 5HR 2 Person Team Race  
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
47
Edward Anderson / Andrea Dvorak
18 laps
 
5:05:11
2
39
Wes Watkinson / Tyler Tetreault
17 laps
 
5:01:30
3
31
Jeff Hellner / Scottie Pendleton
17 laps
 
5:04:57
4
42
Adolfo Carrion / Keith Papanicolas
17 laps
 
5:08:10
5
41
Marco Demartin / John Kromis
16 laps
 
5:03:48
6
48
Christopher Rouzie / Wik Smith
16 laps
 
5:07:11
7
43
Sam Ghalayini / Michelle Tsai
16 laps
 
5:14:05
8
45
Jessica Lehman / Jerry Hadley
15 laps 
 
5:02:27
9
37
Joshua Cave / Billy Miller
15 laps
 
5:03:34
10
50
Shaun Stripple / Robert Maye
15 laps
 
5:04:43
11
34
Steve Dye / Todd Smith
15 laps
 
5:11:42
12
35
Fran Lenahan / Andy Smith
15 laps
 
5:21:58
13
49
Irene Bierie / Jack Bierie
14 laps 
 
5:10:13
14
46
Michael Carhart / Liz Schleeper
13 laps
 
5:23:00
15
36
Ed Morris / Beneline Williams
12 laps
 
5:04:37
16
51
Daniel West / Amanda Mullen
12 laps
 
5:05:54
17
44
Chris Little / Ryan Little
12 laps
 
5:20:06
18
40
Jill Williams / Ryan Kendall
11 laps
 
4:21:00
19
32
Paul Croft / Clair Walizer
10 laps
 
4:16:00
20
38
Dave Gaske / Oscar Gaske
10 laps
 
4:17:00
21
33
John Jadlinski / Marsha Jadlinski
10 laps
 
4:45:00
 
CLASS: STXC (Short Track)   (Men)   DISTANCE: 5 Laps + JOKER 
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
Time
1
556
Adam Croft  
22:19
2
555
Ryan Cullen  
22:20
3
560
Edward Anderson  
23:11
4
557
Gordan Wadsworth  
23:44
5
565
Steve Nevins  
23:45
6
561
Josh Craig  
24:11:00
7
558
Clarke Tanner  
25:14:00
8
564
Lester Brown III  
25:18:00
9
554
Alex Gilliam  
25:32:00
10
566
Daniel Hockenberger  
27:26:00
11
552
Bernard Williamson  
28:05:00
12
562
Billy Miller  
28:57:00
13
553
Joshua Cave  
30:30:00
14
551
Jeff Morris  
32:30:00
15
563
Michael Nerino  
36:39:00
16
559
Jason Dechant  
42:55:00
 
 
CLASS: STXC (Short Track)   (Women)   DISTANCE: 5 Laps + JOKER 
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
492
Andrea Dvorak  
26:08:00
2
493
Avanell Scales  
26:32:00
3
491
Melissa Cooper  
30:43:00
4
494
Duffy Danish  
DNF
 
 
 
CLASS:  Kids 6 AND UNDER     DISTANCE:  ~5 MINUTES
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
54
Owen Tennant    
3:58
2
51
Olivia Nevins    
4:00
3
49
Carson Cave    
4:49
4
56
Lauren May    
5:04
5
55
Elizabeth Stein    
5:13
6
52
Reese Chittum    
5:20
7
57
Ishbel Bristow    
5:44
8
50
Jacob Hill    
7:27
9
53
Canon Liesden    
8:43
 
CLASS:  Kids 10 AND UNDER       DISTANCE:  2 Laps
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
81
Landon May  
8:59
2
82
Jewel Bartels  
9:20
3
78
Conner Tennant  
10:23
4
74
Nolan Woddard  
10:29
5
75
Ian Liebler  
12:03
6
80
Coleman Hunt  
12:43
7
73
Keller Walton  
13:21
8
72
Raiden Liesfeld  
14:18
9
79
Erin Kromis  
14:28
10
76
Hanna Croft  
15:07
11
77
Evan Williams  
17:33
 
 
 
 
CLASS:  Kids 14 AND UNDER      DISTANCE:  4 Laps
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
256
Caleb Nevins  
18:30
2
255
Robert Berry  
20:29
3
258
Camden Woodard  
21:56
4
257
Thomas Walton  
23:52
5
260
Brayden Kromis  
24:08:00
6
259
Nathan Liebler  
24:28:00
7
254
Alejandro McFarland 
DNS
 
 
 
 
CLASS:  MEN BEGINNER   /   3 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
128
Patrick Sommer  
57:30:00
2
108
Jeff Morris  
58:00:00
3
110
Dan West  
58:07:00
4
109
Eric Reeves  
1:01:36
5
112
Ron Schaecher  
1:02:45
6
127
Nicolas Casetta  
1:03:17
7
123
Glen Flobart  
1:03:30
8
116
Peter Walton  
1:04:48
9
111
Chris Pride  
1:09:14
10
113
Dustin Houchin  
1:11:10
11
115
Robert Thompson  
1:11:18
12
125
Randy Ward  
1:13:53
13
129
Shawn Kirby  
1:14:49
14
124
Brian Davis  
1:15:41
15
114
Mike Soost  
1:17:45
16
117
Ryan Little  
1:19:53
17
118
Jason Dechant  
1:20:22
18
119
Jason Mitchell  
1:22:28
19
122
Anthony Wilkins  
1:23:58
20
121
Charles Sexton  
1:26:51
21
120
Ramon Vinas  
1:26:52
22
107
Tyler Charles  
DNF
23
126
Julio Peralta  
DNF
 
 
CLASS:  JUNIOR 18 & UNDER OPEN   /   3 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
556
Trace Saum  
55:33:00
2
558
Andrew Wible  
DNF
 
 
 
 
CLASS:  JUNIOR 14 & UNDER    /   2 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
316
Caleb Nevins  
35:31:00
2
278
River Green  
38:47:00
3
280
Cooper Muench  
41:04:00
4
275
Robert Berry  
41:25:00
5
284
Eric McKenna  
41:35:00
6
282
Hunter Muench  
43:09:00
7
276
Alejandro McFarland
43:58:00
8
279
Camden Woodard  
47:43:00
9
283
Thomas Walton  
52:50:00
10
285
David Dick  
54:26:00
11
328
?  
1:13:38
12
322
Mickade Atchley  
1:19:56
13
325
Ian Liebler  
DNF
14
326
Nathan Liebler  
DNF
15
317
Jack Koleszar  
DNS
 
CLASS:  BEGINNER WOMEN    /   2 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
117
Magnolia Lang  
44:07:00
2
115
Amanda Mullen  
46:18:00
3
118
Ana Ward  
47:34:00
4
116
Annette Dusenbury  
1:05:31
5
113
Ester King  
DNF
6
114
Andrea Catasus  
DNF 
 
CLASS:   SINGLE SPEED STATE CHAMPIONSHIP
/ 4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
473
Gordan Wadsworth VA SS Champ 
1:02:43
2
477
Wes Watkinson  
1:05:48
3
476
Scottie Pendelton  
1:08:38
4
474
Jeff Hellner  
1:11:07
5
479
Melissa Cooper  
1:31:22
6
478
Danna Liebler  
1:31:26
7
475
Ethan Lindbloom  
DNF
8
480
Rob Tripp  
DNF
 
 
CLASS:  VET 35+   /   4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
651
Mike Hosang  
1:03:57
2
649
Michael Phillips  
1:08:29
3
647
Brandon Gibbons  
1:10:48
4
648
Bruce Lowekamp  
1:13:43
5
653
James Ezzell  
1:16:11
6
650
Frank Palmieri  
1:16:53
7
646
Jeff Swanson  
1:19:57
8
654
David Wheeler  
1:20:45
9
645
Joshua Cave  
1:22:12
10
644
Chad Caden  
1:23:58
11
642
Jevenal Herrea  
1:36:39
12
643
Gregory Gibbons  
1:40:49
13
652
Billy Miller  
DNF
 
CLASS:  MASTERS 45+ / 4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
158
Steve Nevins  
1:02:18
2
180
Rob Suydam  
1:05:11
3
172
Thomas Richeson  
1:06:20
4
170
Clarke Tanner  
1:07:52
5
164
Ken Jefferson  
1:09:14
6
175
Paul Panetta  
1:09:20
7
167
Trae Duty  
1:09:50
8
156
Steven Prestyly  
1:10:14
9
166
William Gilmer  
1:10:53
10
165
Terry Duquette  
1:11:31
11
163
Miles Pettengell  
1:11:50
12
168
Jay Cullen  
1:11:56
13
159
Russell Nevins  
1:13:44
14
177
Steve Tetreault  
1:14:39
15
169
Dan Hockenberger  
1:15:23
16
171
Brad Cole  
1:18:52
17
178
David Satira  
1:19:03
18
179
David Osman  
1:27:14
19
181
Jeff Shakelford  
1:27:44
20
173
Troy Edwards  
1:31:26
21
176
Mark Broadwell  
1:32:22
22
174
Mike Baker  
1:37:36
23
162
Eddie Porter  
DNF
24
160
Jeff Nutter  
DNF 
25
161
Shawn Powell  
DNF 
 
 
CLASS:   Age 55+  
/   4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
612
Thomas Richeson  
1:10:50
2
609
Chris Berry  
1:20:14
3
614
Tony Watkinson  
1:20:55
4
610
Charles Futcher  
1:22:18
5
618
Barry Herneisey  
1:23:09
6
608
Dave Olds  
1:25:59
7
615
Mike McDonald  
1:36:12
8
616
Frank Schmitz    
9
617
Eric Alger    
10
613
Jeff Gainer    
11
607
Paul Atkinson    
12
611
Ken Starkey    
 
CLASS:  SPORT MEN OPEN
/    4 LAPS  
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
317
James Allmon  
1:06:10
2
307
Tyler Tetreault  
1:07:43
3
309
Alex Gilliam  
1:08:59
4
305
Wick Smith  
1:10:06
5
314
Adam Veneris  
1:11:00
6
312
Michael Carhart  
1:14:23
7
315
Ryan Scott  
1:16:01
8
319
Sam Park  
1:16:27
9
310
Stephen Moran  
1:17:03
10
306
Bernard Williamson  
1:17:41
11
304
Chris Rouzie  
1:18:09
12
308
Reed Williams  
1:21:18
13
316
Chris Liesfeld  
1:21:33
14
318
Roger Jacklay   
1:31:30
15
321
Joshua Campbell   
1:32:23
16
313
Brandon McCormick   
1:35:43
17
320
Matthew Pettygrove   
DNF
18
351
Kyle Little  
DNS
 
CLASS:  SPORT WOMEN   /    4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
790
Autumn Bartels  
1:28:34
2
789
Marion Palmieri  
1:31:17
3
788
Amanda LeClair  
1:34:09
 
 
 
CLASS:  WOMEN 40+  /   4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
962
Jean Troutman  
1:37:12
2
961
Evelyn Cooper  
1:39:19
 
 
CLASS:  PRO/EXPERT MEN    /    Prolog + 6 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
4
Adam Croft   
1:37:45
2
14
Edward Anderson  
1:37:46
3
1
Keck Baker  
1:37:54
4
12
Gordan Wadsworth  
1:39:10
5
7
Ryan Cullen  
1:40:10
6
16
John Petrylak  
1:42:24
7
17
Josh Craig  
1:51:26
8
13
Wes Watkinson  
1:55:01
9
19
Scottie Pendleton  
1:56:41
10
21
John Witherspoon  
1:57:21
11
18
Jeff Hellner  
2:02:53
12
20
Charles Snyder  
DNF
13
22
Lester Brown  
DNF
14
15
Lucas Mariutti  
DNS
 
CLASS:  PRO/EXPERT WOMEN   /   Prolog + 4 LAPS
 
FINISH
RIDER #
RIDER NAME  
TIME
1
66
Andrea Dvorak  
1:15:06
2
67
Avanell Scales  
1:19:33
3
68
Laura Maple  
1:24:54
4
65
Mellisa Cooper  
1:35:28






Virginia Off Road Series | Dirty Series of Events LLC | POB 14546 | Richmond Va 23221